pseudosztuka przestanie szpecić płockie fasady!

wylazło: 19.09.08.

Festiwal "Podwórka" to impreza realizowana od 2001 roku przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Składa się na nią cykl warsztatów dla dzieci, oraz wydarzenia teatralne i malarskie. Przez kilka lat kierującej festiwalem Beacie Jaszczak udało się zmienić Płock w imponującą galerię murali. Właśnie w Płocku powstały najbardziej kultowe realizacje Twożywa, jak Dom, Baton Platon, czy Maria Materia. Na festiwalu pojawiają się też inni artyści - toruńska Galeria Rusz, Ixi Color , Grupa Niczero, a w tym roku do Płocka zawitał także nasz okołovlepvnetowy projekt Massmix.
Redakcja [v] nie zdążyła jeszcze zaprezentować materiału z festiwalu "podwórka" który odbył się w tym roku w dniach 25-29 sierpnia, gdy uderzyła w nas wiadomość, że to ostatnie chwile, by podziwiać na żywo powstałe realizacje. Decyzją prezydenta miasta, wszystkie sześć murali ma być zamalowane. Urząd miasta nie uzasadnia w żaden sposób swojej decyzji, nie udało się też uzyskać żadnego wyjaśnienia od rzecznika prezydenta. Jeden z murali autorstwa grupy Niczero (odrośl Twożywa) już został unicestwiony. Władza użyła fizycznej przemocy wobec sztuki, dając jednocześnie wyraz swojej pogardzie dla artystów i organizatorów festiwalu.
Co ciekawe miasto Płock, od kilku już lat stara się przekalibrować swój wizerunek z ponurego robotniczego grajdoła w miasto turystyki i kultury. Dlaczego więc nie wspiera takiego kulturalnego hitu jak festiwal teatrów i murali, tylko niszczy go bezceremonialnie? Rzućmy okiem na turystyczną mapę miasta. Z dworca na starówkę prowadzi reprezentacyjny deptak - Tumska. na świeżo wyremontowanej ulicy wyrosły marmurowe ławy i kamienne fontanny. Wystarczy jednak zboczyć z turystycznego traktu, żeby zobaczyć miasto ludzi ze społecznego marginesu, mieszkających w zjadanych przez grzyb domach, na tonących w błocie podwórkach. W dużym stopniu tym ludziom i tym przestrzeniom dedykowany jest festiwal. Czy właśnie dlatego miasto chce go zniszczyć, że nie jest klockiem w wirtualnej turystyczno-urzędniczej utopii, ale odbywa się w rzeczywistej przestrzeni i angażuje prawdziwe ludzkie emocje? Czy można oprzeć politykę kulturalną miasta na demonstrowaniu skrajnej pogardy wobec najwartościowszych dla kultury jednostek takich jak samotnie walcząca z materią Beata Jaszczak, będąca ostatnim ogniwem łączącym Płock ze sztuką współczesną? Czy można promować miasto niszcząc dzieła sztuki i to dzieła pochodzących właśnie z Płocka artystów tego kalibru co Twożywo, które jak marzenie nadaje się do kulturalnej promocji? Tak, można, o ile preferuje się tak zwany styl białoruski. (a propos białorusi zguglujcie sobie prezydenta płocka i zastanówcie się co przypomina wam ten wąsik i ta łysinka).
Grupa Massmix i Ixi Color nie odpuszczą kołtuństwu. Jeżeli urzędniczy paluch dotknie jeszcze którejkolwiek ścianki, zostanie odgryziony.

 

ixi color

massmix

mrufig&joanka

grupa niczero

galeria rusz

twożywo

vlepvnet


jeżeli organizujesz bądź wiesz coś na temat działań nas intersujących, podziel się tym, nie bądź selfisz.