akademia vs. ulica

wylazło: 16.10.2007

Plakat. Akademia vs. Ulica
Grupa 3F - (Nie)szablonowa sztuka ulicy
18 listopada 2007, godz. 18
wystawa do 2 grudnia
Kurator projektu: Agnieszka Kulazińska
Galeria Promocji Młodych, Łódź, ul. Limanowskiego 166

Plakat, stosunkowo młoda dziedzina sztuki, jest krótko mówiąc zwięzłym ogłoszeniem w formie kompozycji plastycznej. Jego żywot zazwyczaj jest krótki, naturalne środowisko funkcjonowania to ulica. Często wnosi on w życie metropolii moment artystycznego wytchnienia, zmusza do refleksji. Ten potencjał dostrzegli w nim artyści awangardowi. Konstruktywiści rosyjscy w „Dekrecie Nr 1. O demokratyzacji sztuk” pisali „Niechaj dla wszystkich ulica będzie świętem sztuki”. Tyle teorii a jak wygląda rzeczywistość?

Próbą odpowiedzi na to pytanie jest projekt Galerii Promocji Młodych „Plakat. Akademia vs. ulicy”. Pomysł na niego narodził się podczas kuluarowej dyskusji towarzyszącej projektowi „Fresh master. Młody Plakat Polski”. Projekt składał się z dwóch wystaw - młodych plakacistów p.t. „Fresh masters” oraz przedstawicieli Szkoły Plakatu Polskiego p.t. „Mistrzowie Polskiego Plakatu”. Narodził się wówczas pytanie, jaki jest współczesny plakat polski? Przyciąga wzrok i, już niestety coraz rzadziej, prowokuje do refleksji. W publikacji towarzyszącej 19 Biennale Plakatu Polskiego organizowanego przez Galerie Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach przeczytać można „Plakat polski w roku 2005 to w istocie dwa różne media. Po pierwsze komercyjne bilbordy, służące do werbunku klientów. (..) Biennale nie zajmuje się bilbordami (...) Plakaty wystawanie na Biennale są rodzajem klasycznej grafiki artystycznej. Nie służą celom handlowym, nie są reklamą, nie pokazują produktu, nie są obligowane kolorem firmowym. Właściwie są to druki prywatne, wyrażające samego artystę. [s.9]

Z powyższego cytatu wyłania się wyraźne rozgraniczenie komercyjna ulica, artystyczna Galeria rozumiana jako salon – enklawa w potopie powierzchowności. Taki podział fałszuje, rozmywa prawdziwy obraz. Współczesne ulice są galeriami, w których obok siebie koegzystuje sztuka niska i wysoka, projekty zaangażowane społecznie i te, których jedyna ambicją jest zarobek. A ulica to nieustanny ruch, walka komunikatów. To już nie tylko plakat.

W cyklu „Plakat sztuka na ulicy” chcemy pokazać współczesne oblicza plakatu, poruszając się pomiędzy pracowniami na Akademii a ulicą.

Akademicki plakat pokazywany był przy okazji projektu „Fresh master”. Teraz chcemy zaprezentować działalność nieformalnej grupy street-artowej 3 Fala. Powstała ona w 1998 roku. Jej cechą charakterystyczną jest zaangażowanie w działania społeczno-polityczne i przemiany kulturowe i przekonanie, iż przez sztukę ulicy można inspirować ludzi do podejmowania pozytywnych działań. Grupa w swoich projektach porusza problemy poszanowania praw człowieka, Ziemi i wszystkich stworzeń, rasizmu, ksenofobii, wojny oraz konsumpcyjnego podejście do życia.

Agnieszka Kulazińska

v3

jeżeli organizujesz bądź wiesz coś na temat działań nas intersujących, podziel się tym, nie bądź selfisz.